Glosa do strastí a "slastí" moderného hľadajúceho

Autor: Kristína Jakubičková | 14.10.2016 o 14:15 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  109x

Cvičte, buďte štíhli a fit a budete šťastní a spokojní! Vyzerajte ako my a máte vyhrané. Kolotoč nevyslovených komunikačných bludov sa roztáča.  

Výživových poradcov a webov pribúda toľko ako sa "okotí" komárov po výdatnom daždi a sparnom počasí. Zástanci zdravého životného štýlu sú nevývratne presvedčení o tom, že majú v rukách patent na život. A to nie len na ten svoj, ale aj na ten váš!

Zverte sa do našich rúk a konečne budete mať sebavedomie a postavu, o ktorej roky snívate!

K tomu obrázky vyšportovaných mladých ľudí, ktorí pôsobia sebavedomo a vyrovnane, ba dokonca šťastne!

Ilúzia bezproblémového života je dokonalá. "Bežný smrteľník" nadobudne dojem, že ak bude postupovať tak, ako radia a ak sa vtesná do body image-u, ktorý prezentujú, bude konečne spokojný a šťastný.

Nie je to až tak dávno, čo som sa "korzovala" internetovým priestorom a narazila som na článok z oblasti fitness. Čo som objavila? Okrem toho, že som sa vnútorne pohoršila sama nad sebou, že žijem "zle", všimla som si jednak rozporuplnosť a jednak nejednoznačnosť jednotlivých rád. Na jednej strane odporúčajú obmedzenie energetického príjmu, presné odmeriavanie porcií. Jedným dychom vyzývajú k tomu, aby človek nejedol zas príliš málo, lebo sa mu vraj spomalí metabolizmus a začne priberať aj z vody. Strava musí byť pestrá, no veľkej skupine jedál sa treba vzdať úplne (tých najchutnejších). Čo zostane je výsek zdravých potravín, ktoré sú, samozrejme, drahšie a obsahujú alarmujúce množstvo umelých látok.

Je potrebné zaradiť pravidelnú pohybovú aktivitu, no zároveň nechať telu dostatočný priestor na regeneráciu. Zaraďovať by sme mali tie druhy pohybu, z ktorých máme radosť, no zároveň by to malo byť v takom tempe a časovom horizonte, aby sa to neminulo účinku odbúravania prebytočných kalórií či tukových zásob.

Pravidlá, obmedzovanie sa. Nevoní nám to, lebo to zaváňa nepohodou. A nepohoda z toho aj skutočne pramení.

Sme zbezmocnení. Poradcovia spustia pomyselnú spŕšku výčitiek a obvinení. Spomínané protirečiace si odporúčania sú tiež časté. Za všetko zlé, čo sa nám deje, nachádzame zrazu zástupný model. Jem nesprávne a moja postava je nepekná! Ku komuže sa v zúfalstve, hneve a smútku obrátim po radu? No k tým, ktorí disponujú opatreniami na jeho riešenie.

Noví klienti pribúdajú a fitness priemysel si futruje vrecká. Nabaľujú sa tréneri, bohatnú distribútori zdravých pochutín. Ako len oni nezištne pomáhajú "tučným" dospieť k "ideálnemu ja"! Klam nasládlej idealizácie a bezproblémovosti zafungoval. Vtáčik - neistý človek hľadajúci riešenie svojich problémov - bol lapený do zlatej klietky falošného obdivu a sebalásky. Čím precíznejší, osamelejší a narcistickejšie zameraný človek, tým silnejšia závislosť.

Takže si zapamätajme raz a prevždy: papenkajme zdravučko diétne papenky, sebastredne tvarujme svoje postavičky, pred zrkadielkami sa potom utápajme v obdivných pohľadoch na seba a šťastíčko konečne pristane na našich nosíčkoch. Sebaprijatie bude úspešne zavŕšené a problémy sa vyriešia samy. Partner sa získa, útočné poznámky okolia ustanú. Individuálna osobitosť a odlišnosť, zbohom! Tak otvorme náruč fabrikátu dnešnej doby: dokonale vytvarovanej umelej postave s plochými emóciami a sebastredne zameranou osobnosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

V zasypanom talianskom hoteli našli ôsmich živých ľudí

Záchranari o preživších vedia.

SVET

Trumpovi prezradia, či existuje UFO a čo hovorila Merkelová

Trump sa skutočne tajné informácie sa dozvie až po inaugurácii.


Už ste čítali?