Glosa do strastí a "slastí" moderného hľadajúceho

Autor: Kristína Jakubičková | 14.10.2016 o 14:15 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  140x

Cvičte, buďte štíhli a fit a budete šťastní a spokojní! Vyzerajte ako my a máte vyhrané. Kolotoč nevyslovených komunikačných bludov sa roztáča.  

Výživových poradcov a webov pribúda toľko ako sa "okotí" komárov po výdatnom daždi a sparnom počasí. Zástanci zdravého životného štýlu sú nevývratne presvedčení o tom, že majú v rukách patent na život. A to nie len na ten svoj, ale aj na ten váš!

Zverte sa do našich rúk a konečne budete mať sebavedomie a postavu, o ktorej roky snívate!

K tomu obrázky vyšportovaných mladých ľudí, ktorí pôsobia sebavedomo a vyrovnane, ba dokonca šťastne!

Ilúzia bezproblémového života je dokonalá. "Bežný smrteľník" nadobudne dojem, že ak bude postupovať tak, ako radia a ak sa vtesná do body image-u, ktorý prezentujú, bude konečne spokojný a šťastný.

Nie je to až tak dávno, čo som sa "korzovala" internetovým priestorom a narazila som na článok z oblasti fitness. Čo som objavila? Okrem toho, že som sa vnútorne pohoršila sama nad sebou, že žijem "zle", všimla som si jednak rozporuplnosť a jednak nejednoznačnosť jednotlivých rád. Na jednej strane odporúčajú obmedzenie energetického príjmu, presné odmeriavanie porcií. Jedným dychom vyzývajú k tomu, aby človek nejedol zas príliš málo, lebo sa mu vraj spomalí metabolizmus a začne priberať aj z vody. Strava musí byť pestrá, no veľkej skupine jedál sa treba vzdať úplne (tých najchutnejších). Čo zostane je výsek zdravých potravín, ktoré sú, samozrejme, drahšie a obsahujú alarmujúce množstvo umelých látok.

Je potrebné zaradiť pravidelnú pohybovú aktivitu, no zároveň nechať telu dostatočný priestor na regeneráciu. Zaraďovať by sme mali tie druhy pohybu, z ktorých máme radosť, no zároveň by to malo byť v takom tempe a časovom horizonte, aby sa to neminulo účinku odbúravania prebytočných kalórií či tukových zásob.

Pravidlá, obmedzovanie sa. Nevoní nám to, lebo to zaváňa nepohodou. A nepohoda z toho aj skutočne pramení.

Sme zbezmocnení. Poradcovia spustia pomyselnú spŕšku výčitiek a obvinení. Spomínané protirečiace si odporúčania sú tiež časté. Za všetko zlé, čo sa nám deje, nachádzame zrazu zástupný model. Jem nesprávne a moja postava je nepekná! Ku komuže sa v zúfalstve, hneve a smútku obrátim po radu? No k tým, ktorí disponujú opatreniami na jeho riešenie.

Noví klienti pribúdajú a fitness priemysel si futruje vrecká. Nabaľujú sa tréneri, bohatnú distribútori zdravých pochutín. Ako len oni nezištne pomáhajú "tučným" dospieť k "ideálnemu ja"! Klam nasládlej idealizácie a bezproblémovosti zafungoval. Vtáčik - neistý človek hľadajúci riešenie svojich problémov - bol lapený do zlatej klietky falošného obdivu a sebalásky. Čím precíznejší, osamelejší a narcistickejšie zameraný človek, tým silnejšia závislosť.

Takže si zapamätajme raz a prevždy: papenkajme zdravučko diétne papenky, sebastredne tvarujme svoje postavičky, pred zrkadielkami sa potom utápajme v obdivných pohľadoch na seba a šťastíčko konečne pristane na našich nosíčkoch. Sebaprijatie bude úspešne zavŕšené a problémy sa vyriešia samy. Partner sa získa, útočné poznámky okolia ustanú. Individuálna osobitosť a odlišnosť, zbohom! Tak otvorme náruč fabrikátu dnešnej doby: dokonale vytvarovanej umelej postave s plochými emóciami a sebastredne zameranou osobnosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?