Diéty a cvičenie je bič anorektických osôb

Autor: Kristína Jakubičková | 17.10.2016 o 16:42 | Karma článku: 2,18 | Prečítané:  204x

Moderná doba praje negatívnym trendom. Sme natoľko znudení, vnútorne vyprázdnení a neistí, že sa upíname k silným teóriám a v nadväznosti na to aj k "charizmatickým" indivíduám, ktorí tieto trendy tlačia do našej pozornosti.

Absencia istoty vo vzťahu či na životnej ceste a duševná prázdnota sú extrémne stiesňujúce. Silný je aj všadeprítomný sociálny tlak, príklad pokrvných príbuzných, priateľov, ale aj letmých známostí, či dokonca nepriateľov. Konštantne pod tlakom, zbezmocnení a zraniteľní minimalizujeme svoju existenciu. Konkrétne vlastnosti osobnosti, príklon k perfekcionizmu a túžba dokázať okoliu i samému sebe, že človek verí svojim schopnostiam, vytvára obrovskú slučku diskomfortu. Pociťujeme nespokojnosť a hľadáme zástupné modely. Chceme negovať starnutie alebo sa vrátiť do obdobia detstva či mladšieho "ideálnejšieho" ja. Diéty, cvičenie a chudnutie sú veľmi vďačné ventilačné mechanizmy. Sú aj mechanizmami teroru a ovládania. Považujem ich nie len za prostriedky vyjadrenia nespokojnosti v niektorom aspekte života, ale aj za prostriedok rýchleho upútania pozornosti okolia a za nástroj sebaľútosti. Podľa mojej mienky ide o zbabelé úteky pred zodpovednosťou a o vyhýbanie sa hrozbe ak nie odmietnutia, tak aspoň otvorene zraňujúceho kritického hodnotenia okolia.

 Cvičenie a diétovanie si vymysleli anorektické osoby, ktoré potrebujú ventilovať potlačenú agresivitu a nedokážu to inak ako tým, že terorizujú svoje okolie a snažia sa mu vštepiť návyky, ktoré praktizujú. Neznesú, aby sa niekto odlišoval, aby sa mal lepšie ako oni a sužuje ich krutá závisť, že iní si doprajú bez toho, aby riešili svoju váhu. Tieto osoby majú chorobnú posadnutosť, ktorou je kontrola. Ovládaním cielene minimalizujú nielen svoj duševný svet, z ktorého vlastne prežívajú iba chudobný výsek, ale chcú "cvičiť" aj s ostatnými ľuďmi vo svojom okolí, aby nadobudli čo najviac nositeľov svojho odkazu.

Anorekticky pôsobiace osoby sú prehliadané, pretože zorné pole, ktoré zaberajú, je príliš úzke. Nedostatok záujmu okolia si kompenzujú vytváraním abstraktných teórií telesného ideálu. Je im vlastná schopnosť sofistikovane argumentovať a disponujú bohatým fondom vedeckých poznatkov. Sú to zruční emocionálni manipulátori, ktorí odčerpávajú energiu a vytvárajú pocit nepohody. Pôsobia veľmi zúbožene, no veľmi dobre vedia, čo chcú. Trpia hlbokým pocitom inferiority, no maskujú ho "perfektnými" prejavmi svojej individuality. Sú synonymom dokonalosti. Hľadajú a vytvárajú "dokonalé" vzťahy, v ich príbytkoch vládne sterilný poriadok, majú "dokonalé" telesné schránky a vysoké vzdelanie, obliekajú sa viac ako vkusným zladením zvrškov. Po stránke emócií sú výrazne negatívni alebo "plochí", pretože postrádajú energiu skutočného života.

 

Žijeme v anorektickej dobe. Nemusíme, tak si to "dobrovoľne" nevyberajme.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?