Diéty a cvičenie je bič anorektických osôb

Autor: Kristína Jakubičková | 17.10.2016 o 16:42 | Karma článku: 2,18 | Prečítané:  194x

Moderná doba praje negatívnym trendom. Sme natoľko znudení, vnútorne vyprázdnení a neistí, že sa upíname k silným teóriám a v nadväznosti na to aj k "charizmatickým" indivíduám, ktorí tieto trendy tlačia do našej pozornosti.

Absencia istoty vo vzťahu či na životnej ceste a duševná prázdnota sú extrémne stiesňujúce. Silný je aj všadeprítomný sociálny tlak, príklad pokrvných príbuzných, priateľov, ale aj letmých známostí, či dokonca nepriateľov. Konštantne pod tlakom, zbezmocnení a zraniteľní minimalizujeme svoju existenciu. Konkrétne vlastnosti osobnosti, príklon k perfekcionizmu a túžba dokázať okoliu i samému sebe, že človek verí svojim schopnostiam, vytvára obrovskú slučku diskomfortu. Pociťujeme nespokojnosť a hľadáme zástupné modely. Chceme negovať starnutie alebo sa vrátiť do obdobia detstva či mladšieho "ideálnejšieho" ja. Diéty, cvičenie a chudnutie sú veľmi vďačné ventilačné mechanizmy. Sú aj mechanizmami teroru a ovládania. Považujem ich nie len za prostriedky vyjadrenia nespokojnosti v niektorom aspekte života, ale aj za prostriedok rýchleho upútania pozornosti okolia a za nástroj sebaľútosti. Podľa mojej mienky ide o zbabelé úteky pred zodpovednosťou a o vyhýbanie sa hrozbe ak nie odmietnutia, tak aspoň otvorene zraňujúceho kritického hodnotenia okolia.

 Cvičenie a diétovanie si vymysleli anorektické osoby, ktoré potrebujú ventilovať potlačenú agresivitu a nedokážu to inak ako tým, že terorizujú svoje okolie a snažia sa mu vštepiť návyky, ktoré praktizujú. Neznesú, aby sa niekto odlišoval, aby sa mal lepšie ako oni a sužuje ich krutá závisť, že iní si doprajú bez toho, aby riešili svoju váhu. Tieto osoby majú chorobnú posadnutosť, ktorou je kontrola. Ovládaním cielene minimalizujú nielen svoj duševný svet, z ktorého vlastne prežívajú iba chudobný výsek, ale chcú "cvičiť" aj s ostatnými ľuďmi vo svojom okolí, aby nadobudli čo najviac nositeľov svojho odkazu.

Anorekticky pôsobiace osoby sú prehliadané, pretože zorné pole, ktoré zaberajú, je príliš úzke. Nedostatok záujmu okolia si kompenzujú vytváraním abstraktných teórií telesného ideálu. Je im vlastná schopnosť sofistikovane argumentovať a disponujú bohatým fondom vedeckých poznatkov. Sú to zruční emocionálni manipulátori, ktorí odčerpávajú energiu a vytvárajú pocit nepohody. Pôsobia veľmi zúbožene, no veľmi dobre vedia, čo chcú. Trpia hlbokým pocitom inferiority, no maskujú ho "perfektnými" prejavmi svojej individuality. Sú synonymom dokonalosti. Hľadajú a vytvárajú "dokonalé" vzťahy, v ich príbytkoch vládne sterilný poriadok, majú "dokonalé" telesné schránky a vysoké vzdelanie, obliekajú sa viac ako vkusným zladením zvrškov. Po stránke emócií sú výrazne negatívni alebo "plochí", pretože postrádajú energiu skutočného života.

 

Žijeme v anorektickej dobe. Nemusíme, tak si to "dobrovoľne" nevyberajme.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?