Manipulátorom

Autor: Kristína Jakubičková | 16.11.2016 o 20:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

Mnohí ľudia zvyknú z pozície autority (či už vekovej alebo skúsenostnej) poúčať "menej múdre" osoby a narúšať ich osobnú sféru komfortu.

Žijeme obkolesení pavučinou drobných manipulácii, ktoré si často krát neuvedomujeme. Nedokážeme ich vnímať, lebo sme príliš ponorení v denných starostiach a v našich myšlienkových svetoch neistoty. V našej neistote a duševnej vyčerpanosti či nedostatku naplnenia sme pre ne ľahkými obeťami.

 

Uvažujme nad niektorými druhmi manipulátorov a príslušnými postupmi manipulácií, ktoré sa nám usilujú odovzdať. Na prvý pohľad týchto ľudí charakterizuje odhodlanie pomôcť. V hojnom zastúpení ich nájdeme medzi výživovými poradcami, lekármi, ale aj v našich rodinách. O čo týmto ľuďom často ide? Chcú nás ovládať tým, že nám vštepujú svoje spôsoby existencie a často aj myšlienkovo násilne odovzdávajú svoje zistenia. Na tom by nebolo nič škodlivé. Čo za ich konaním však ako negatívne vnímam je, že sa mnoho krát stavajú na piedestál nadradenosti a najmä to, že často znevažujú akúkoľvek "odchýlku" od ich odporúčaní.

Vezmime si napríklad výživových poradcov. Svojou prácou pomáhajú mnohým ľuďom zbaviť sa "nadbytočných" kíl, zdravotných komplikácií, ktoré sú zdrojom pocitu inferiority. Samým sebe pomáhajú nahromadiť značné bohatstvo finančných prostriedkov. "Chytajú" sa našej neistoty, na ktorej ďalej stavajú. Ak berieme ich odporúčania vážne, často si neuvedomujeme, aký veľký priestor k manipulácii im dávame. Ak z neistoty začneme napodobňovať správanie, ktoré nie je vlastné našej identite, automaticky sa oslabujeme a vystavujeme stresu. Už to nie sme my, ale niekto druhý. Hneď, ako týmto vytvoríme pomyselný priestor k ovplyvneniu našich životov, môžu sa osoby, ktorým to dovoľujeme, ujať nadvlády. Poradcovia nám začnú podsúvať odporúčania o zdravom životnom štýle. Začína to radami týkajúcimi sa príjmu potravy. Učíme sa manipulovať s jedlom a pocitmi hladu a sýtosti. Neprijímame niektoré druhy potravín. Vzdávanie sa jedál, ktoré nám chutia, za účelom regulácie váhy a priblíženiu sa ideálu štíhlosti, často ústi do podvedomého odmietania ľudí, ktorí toto opatrenie nerealizujú. Ostávame sami. Samota vyvoláva sústredenie na seba. Hľadáme príčiny osamotenia. Podnikáme ďalšie kroky na ich odstránenie, lebo veríme, že nám to uľaví. Skúšame účinné postupy cvičenia a stravovania. Únava a pochybnosti narastajú. Tu sa otvára priestor pre poradcov a ich produkty. V jednom nemenovanom blogu som čítala jasné odporúčanie. Po cvičení nestačí jesť zdravo overené potraviny, účinok cvičenia sa najlepšie prejaví iba pri konzumácii odporúčaného syntetického výrobku. Unavený človek po cvičení urobí čo? Schramstne udicu aj s navijakom a produkt si zakúpi. Ocitá sa v pasci manipulátora, ktorý sa obohacuje na jeho neistote.    

Okrem perfekcionisticko-narcisticky zmýšľajúcich ľudí sú cieľovou skupinou manipulácii často aj ženy - matky, ktoré nemajú potrebu venovať sa zveľaďovaniu svojho telesného zovňajšku. Až kým nie sú konfrontované s ideálom štíhlosti či vystavené útoku energeticky chudobnejšej, nevýraznejšej ženy. Aj malý generál sa môže pokúšať ovládať veľkého silného vojaka, ak je jeho pocit inferiority, závisť a strach z ohrozenia väčším dostatočne silný. Drobné narušenie rovnováhy alebo ak chcete zóny sebaistého komfortu a prichádzajú pochybnosti o vlastnej hodnote. Začíname hľadať ventilačný mechanizmus vnútorného rozladenia z poznámky okolia. Ak naša postava nezodpovedá narcisticko-idealistickým preferenciám ženstva (alebo skôr dievčenstva?), roztáča sa kolotoč cvičení, diét, nespokojnosti, agresie, manipulácie a pochybností. Malý generál strháva veľkého vojaka na svoju energetickú úroveň, aby pre neho nepredstavoval ohrozenie.

Vysoko si cením profesiu lekár.Manipulátori sa však niekedy vyskytujú aj medzi bielymi plášťami. Predpisujú zaručené postupy liečby, vďaka ktorým sa nám psychicky či fyzicky polepší. Aj keď zmenu k lepšiemu v podstate mnoho krát nepotrebujeme. Iba si myslíme, že ju potrebujeme, lebo nie sme navyknutí znášať psychickú či fyzickú bolesť ako prirodzenú súčasť života. Ak nie je priamo ohrozený život, medikamentózna liečba je zbytočná záťaž pre organizmus, ktorý má schopnosť sa s fyzickou či psychickou nepohodou vysporiadať sám. Dostávame lieky na predpis a odporúčania o každodennom fungovaní. Ak lieky prijmeme, náš organizmus sa stáva od nich závislý. Kompenzačné mechanizmy sa zastavujú. Manipulácia nášho tela prostredníctvom chemických reakcií liečiv môže nastať.Odporúča sa absolvovať pravidelné kontroly. A farmakologický priemysel sa nabaľuje. Človek dostáva nálepku pacient.

Zacyklení v nespokojnosti a túžbe po väčšej dokonalosti chytáme sa do pavučiny manipulácie.Nemusíme.Našťastie ešte máme slobodnú vôľu a dostatok kriticky triezveho zmýšľania.To sú naše najväčšie devízy.

 

                   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?