Chvála Krchovi

Autor: Kristína Jakubičková | 29.12.2016 o 22:23 | (upravené 30.12.2016 o 21:28) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  108x

Kniha ako darček obzvlášť poteší dušu "hľadajúceho na púšti" (konzumu). Tohtoročné Vianoce vyháňala démonov neistoty prístupnou formou písaná publikácia od renomovaného českého psychológa-"antidietológa" Františka Davida Krcha.

Býva to najmä v období Vianoc a novoročných sviatkov, kedy zápasíme s rôznymi odhodlaniami začať niečo konečne "so sebou robiť". Chystáme sa chudnúť, diétovať, cvičiť, zlepšovať výkony, skrátka konečne žiť "zdravo". Možno do nás sústavne niekto zapára vyzdvihujúc naše drobné nedostatky alebo sme vnútorne nespokojní my. Táto nespokojnosť je však sprostredkovaná a jediným spôsobom, ako sa cez ňu s dávkou hrdosti, noblesy a elegancie dostať, je prijať fakt, že naše telo si udržuje hmotnosť alebo konštitúciu, ktorá nie je úplne v zhode s "našimi" predstavami. Všetky ďalšie spôsoby riešenia telesnej "zakrivenosti" sú síce v určitom zmysle tvorivé a obdivuhodné, no v konečnom dôsledku ide o obranu či útek pred vlastnou telesnou konštitúciou v tom danom momente. 

Do akej miery je fitnes-diétové zameranie zdravé? Je to zdravé do tej miery, kým sa z toho nevyvinie fixácia, ktorá naše dospelé telesné schránky s nejakým tým bruškom kancelárskej práce či "nezvládnutých" zákuskov škatuľkuje do dokonalých obrazov vypracovaných tiel nenechávajúc priestor telesnej "nedokonalosti" a teda človečenstvu.

Krch síce publikáciu, ktorá ma tak oslovila, zameriava predovšetkým na ženy s poruchami príjmu potravy, avšak "to svoje" si v nej nájde každá žena či muž, ktorí nežijú oddelene od svojho tela, vnímajú jeho zmeny plynutím času a sú citliví na dianie okolo seba.

Krchova publikácia, to je z časti zároveň aj šikovná psychologická manipulácia, ako prilákať čitateľov a priaznivcov či potenciálnych klientov. To áno. Nerobia však podobné postupy aj sami guru fitness priemyslu?

Je Krchova publikácia zahmlievaním závažnosti nadváhy či obezity? Do určitej miery možno. Je to však zároveň batéria vnútro scelujúcich výrokov, ktoré blažia svojou láskavosťou a učia vnímať život v širších súvislostiach a nie cez zúžený úzkoprsý zenit masovej modelingovej či fitness kultúry.

Osobne som si Krchovu knižku veľmi obľúbila najmä preto, že vlieva svoj tmel posilňujúcich slov a výrokov tam, kde iní zasiali semä pochybnosti a kde ďalší skôr či neskôr možno prispejú ďalšími trhlinami v sebaobraze.  

Takže kedykoľvek vám zíde na um investovať do diétovania či cvičenia, tak môžete. Príde prvý úspech, krátkodobá úľava, klamlivý pocit kontroly a nadradenosti. Existuje však aj oveľa kratšia, dôstojnejšia, pohodlnejšia, zábavnejšia, príjemnejšia, optimistickejšie ladená cesta a tou je jednoducho prečítať si Krcha. Bruško nech si je kde chce. Kašlime na to, uľaví sa nám.    

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?