Sebavedomá silná žena

Autor: Kristína Jakubičková | 4.1.2017 o 16:50 | Karma článku: 2,27 | Prečítané:  203x

Lipneme na rozmeroch svojho tela. Máme obavy z reakcií okolia alebo "len" robíme tak, ako nám velí náš podvedomý (alebo dokonca zosobnený?) kritik. Kto sa niekedy neobával výsmechu, znevažovania alebo nevraživých pohľadov na telo?

Mnohé ženy (mužov nevynímajúc) sú fixované na svoju postavu a pravidelne sa venujú športu, cvičeniu alebo dodržiavajú diétne obmedzenia. Som presvedčená, že sa tak deje na základe impulzov, resp. nevyslovených myšlienok ale aj očividných prejavov správania iných osôb v ich okolí.

Stačí, aby jeden človek dodržiaval zväzjúco-euforizačné opatrenia diét či cvičenia a jeho myšlienky a konkrétne prejavy správania ihneď preniknú do podvedomia ľudí v jeho blízkom okolí. Závisí aj od miery sugestibility a výšky sebavedomia človeka, no keďže ide o mimoriadne životaschopnú a agresívnu formu zmýšľania a konania, málokto zostane "ušetrený".  

Často si nevybavíme jednu vec, a to, že pri sociálnej výmene hrajú prím vzťahy podradenosti a nadradenosti. Silnejší ovláda a slabší sa podriaďuje, prípadne vykonáva pokusy kontroly v iných aspektoch sociálneho fungovania.

Šťastie praje mocným, vyživeným, i keď by dojem mohol byť opačný. Môže to znieť extrémne, no múdrosť a rozvaha zväčša spočíva vo vyššej váhe a pohodlnosti. Čakať, čo život prinesie a ktokoľvek sa ma pokúša zmeniť, vypočujem ho, no zo svojich zvyklostí nepopúšťam. Že sa niekto bude snažiť znížiť môj energetický potenciál a "okresať" moju telesnú stavbu, je vysoko pravdepodobné, pretože sa mnou cíti ohrozený. Vníma ochudobnenie o fyzický priestor a pociťuje silný nátlak na osobnú slobodu. Stačí, že niekto "vyšle" myšlienku týkajúcu sa znevažovania postavy a štruktúra vnímania samej seba sa môže úplne zmeniť.

Mnohí ľudia v strachu z narušenia či ohrozenia ich osobného priestoru alebo z jednoduchej obavy z nedostatku prístupných zdrojov energie spôsobujú senzitívnym alebo vnútorne málo sebaistým jednotlivcom zranenia vo forme výsmechu, znevažujúcich poznámok či naoko dobre mienených rád. Útočníci replikujú len to, čo sa už udialo im osobne od niekoho iného.  

V súvislosti s váhou a telesnou konštitúciou ide o poznámky a myšlienky týkajúce sa pribratia na váhe či vytvorenia "pneumatiky" na bruchu, ktoré je z estetického hľadiska v dnešnej dobe vnímané ako zlyhanie. Domnievame sa, že tieto poznámky alebo myšlienky sú smerované na ľudí, ktorí majú "kilá navyše". Nie je to pravda. Je možné mať aj BMI v pásme podvýživy a vypočuť si podobný znevažujúci komentár. Niekedy si ho nedostatkom sebaistoty "vypýtame" sami formuláciou svojich otázok. Nezriedka hľadáme uistenie okolia, že sme "v poriadku", no nedočkáme sa ho, prípadne sa dozvieme, že sme podľa mienky okolia na tom ešte o niečo horšie a mali by sme so sebou konečne niečo robiť. Ak nemáme dostatok sebalásky, sebaistoty a psychickej nezdolnosti, vzniká doživotná trauma. Sebaistota sa prejavuje v sebaláske, z ktorej vychádza láska k druhým a trauma v apatii, sebatrýzni a sebazápore.

Mám traumu ako mnoho iných žien. "Dobrovoľne" som sa uzavrela do klietky diétnych opatrení a fitness životného štýlu. Prečo? Kvôli dehonestujúcim poznámkam vzťahujúcim sa na moje pribratie a vyhláseniu niekoho, že moja ideálna váha musí reprezentovať konkrétne číslo. Útoku som čelila niekoľko krát po sebe. V dôsledku toho ma spútava panický strach z opakovania minulej situácie. 

V záujme boja s diétami a fixáciou na štíhlosť sa však hodlám tejto výzve postaviť. Vzdám sa vlastnej súčasnej štíhlosti vystaviac sa uštipačným poznámkam okolia a mojím zámerom bude vydať brožúru obsahujúcu výroky, s akými sa žena môže v situácii získania "nadbytočných" kíl stretnúť, od akých osôb sa ich môže dočkať a aj to ako im v konkrétnych situáciách čeliť so cťou. Už viac nebudete musieť potiť krv vo fitnesscentrách a riadiť sa diétnymi opatreniami len preto, aby znevažujúce výroky ustali alebo aby ste vyhoveli limitujúcim predstavám svojho okolia. Zhromaždím výroky, ktoré môžete použiť, aby ste obránili svoju dôstojnosť a umlčali kritikov. Sama vyskúšam spôsoby verbálnej obrany v nepríjemných situáciách, kedy je znevažovaná postava a popíšem ich účinnosť.

Tak nech žije kult prirodzených, plných sebavedomých žien!     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?