"Vyhrievať" sa na výslní elity alebo odpočívať vo svojom "strede"?

Autor: Kristína Jakubičková | 6.1.2017 o 21:21 | (upravené 6.1.2017 o 22:13) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  102x

Spoločenská stratifikácia mení dynamiku sociálnych vzťahov už od dávna. Výslnie si uzurpuje elita. Nižšie situovaný v hodnotení je priemer či "bežní smrteľníci". Periféria "patrí" starším, chorým a tým, ktorí fungujú "nezdravo".

Vyvinul sa nový "druh" ľudí. "Nadľudia", ktorí sa tešia obľube a považujeme ich za elitu spoločnosti, určujú do veľkej miery sociálne dianie a ich vplyv dokonca prerastá i na úroveň ovplyvnenia sebahodnoty druhých.

Koho zaraďujeme k elite? Tých, ktorí vyznávajú a praktizujú zdravý životný štýl, športujú, starajú sa o svoju postavu, dodržiavajú diétne opatrenia, majú reprezentatívny vzhľad, štíhlu siluetu, mladosť. K elite patria atraktívni sebavedomí ľudia vykonávajúci nasledovné povolania: modeling, fitness tréner a trénerka, výživový poradca či poradkyňa, športovec a športovkyňa, a ďalší. V pomyselnom spoločenskom rebríčku významnosti im patrí prvé miesto. Zahŕňame ich nevysloveným obdivom ale aj závisťou, predstavujú pre nás tých najviac príťažlivých a populárnych.

O niečo menej uznania venujeme osobám, ktoré sa "uspokojili s priemerom". Svojmu vzhľadu nevenujú ani zďaleka toľko pozornosti, lebo "nestíhajú", "nechce sa im", majú "dôležitejšie povinnosti" (zväčša starostlivosť o ratolesti).

Najnižšia miera pozornosti a ocenenia, niekedy hraničiaca až s podceňovaním, odmietaním či výsmechom, sa vo všeobecnosti dostáva ľuďom vo vyššom veku, tým so zdravotnými obmedzeniami či "kilami navyše".

Prečo takto spoločnosť funguje? Kde sa tento prístup preferovania určitého typu ľudí berie a prečo tak významne ovplyvňuje spoločenské dianie? Zmení sa to niekedy? Ktorá časť spoločnosti má kľúč k spokojnosti a šťastnému životu? Tí atraktívni a obľúbení alebo skôr "bežní smrteľníci", ktorí sa nehanbia odpočívať vo svojom "strede", žijú "priemerný nudný usadlý" život, nenaháňajú lajky ani limity, nesúperia a netlačia sa na výslnie snažiac sa odlíšiť od ostatných?

Vyrovnanosť, celistvosť, sila a integrita osobnosti sa prejavuje v radostnom očakávaní a žití "nudného stereotypného usadlého života", v akceptácii kozmetických "chybičiek", v tichej radosti z každodennosti a v bdelej pozornosti a pripravenosti pomáhať ostatným.        

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?