Mladosť

Autor: Kristína Jakubičková | 22.3.2019 o 16:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  101x

Dnes filozofujem nad tým, čo znamená byť mladý. Predstava hmlistá sa črtá. Aké charakteristiky pripisujeme mladému človeku? 

Sviežosť tela a ducha, fyzická zdatnosť a pripravenosť ku zmenám. Mladí sú draví, majú plnú hlavu predstáv o svojom budúcom živote. To pnutie, ktoré im velí opustiť rodičovské hniezdo a osamostatniť sa ovplyvňuje ich každodennú realitu. Chcú byť samostatní fyzicky aj psychicky. Treba vynaložiť úsilie? To nie je prekážkou, veď energie majú na dostač.

Nepostrádajú zápal a odhodlanie. Snahu investujú aj do vzťahov s rovesníkmi. Mnohí sú práve do takej miery otrávení zo svojich rodičov, do akej fungujú v kamarátstvach s rovesníkmi. A potom prichádza láska. Alebo je to len zamilovanosť? Možno oboje, isté je však len to, že prenáša život do inej dimenzie. Nič nie je dôležitejšie ako vyvolený alebo vyvolená. Denné snenie s blaženým úsmevom na perách sa vyskytuje počas väčšej časti dňa.

Mladosť je krásna, ale aj ťažká. Zabolí nenaplnená láska, pritrafí sa konflikt s rodičmi či učiteľmi a zamračený výraz sadá na tvár ako havran na holý strom v hmlistý zimný deň.  

Mladosť má mnoho tvárí. Prejavuje sa aj v odpore, nezlomnom negativizme a znechutení či pasivite. Odmietanie všetkého, čo vyslovia autority, nechuť urobiť to, o čo žiadajú, aj keby to malo veci prospieť. Tvrdohlavosť a tá podivná sebaistota naivných presvedčení o sebe, o svete. Trúfam si na všetko, nepotrebujem pomoc od nikoho a sám to zvládnem najlepšie. V niektorých situáciách prichádza k slovu ľahkomyseľnosť. Veď sa nič nestane, všetko nejak bude, ono sa to zaonačí. Sebaklamlivé výroky pôsobia ako zradný vír v neprebádaných vodách. Podmyjú stabilitu, keď to najmenej treba a človek sa zrazu topí v problémoch.

Myslím, že mladosť sa prejavuje v psychickej sile a eláne, nie v rokoch či vzhľade. Aj mladý človek môže mať myseľ seniora. Akonáhle však spriadame plány, nachádzame si čas na rozvíjanie svojich záujmov, stretávame sa so známymi či neznámymi a sme pripravení dať zo seba to dobré, pomôcť niekomu, ani ak nás charakterizujú šedivé vlasy alebo vráskavé telo mali by sme o sebe zmýšľať nie ako o starých a tak aj naše okolie. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Bernolákove kolabuje kanalizácia, mesto vytápajú splašky

Vodárenská spoločnosť podpisuje zmluvy aj napriek limitovanej kapacite.

Píše Ján Košč

Zamestnávatelia nemajú argumenty

Keď rástla produktivita rýchlejšie ako mzdy, zamestnávateľom to neprekážalo.


Už ste čítali?